Αίθουσα εκδηλώσεων

Το σχολείο μας διαθέτει  μια μοναδική, για τα σχολικά δεδομένα, αίθουσα εκδηλώσεων. Στην πραγματικότητα πρόκειται για μία κανονική αίθουσα θεάτρου, με σκηνή και αυλαία, λειτουργικά παρασκήνια με W/C, σύγχρονα συστήματα φωτισμού και ήχου, πλατεία με 160 μόνιμα και  αναπαυτικά καθίσματα. Επίσης στη σκηνή υπάρχουν όχι μόνο ένα πιάνο, αλλά δύο και ένα σετ ντραμς!. Όπως εύκολα μπορεί κανείς να αντιληφθεί, η αίθουσα αυτή δίνει τη δυνατότητα στη σχολική κοινότητα να πραγματοποιεί πλήθος ποικίλων εκδηλώσεων (σχολικές εορτές, θεατρικές παραστάσεις, προβολές κινηματογραφικών ταινιών, πρόβες και συναυλίες χορωδιών και ορχηστρών, διαλέξεις, συνελεύσεις, ενημερωτικές εκδηλώσεις κλπ..).       Το μάθημα της Μουσικής γίνεται συνήθως σε αυτό το χώρο προς μεγάλη ικανοποίηση και τέρψη των μαθητών μας.

Η αίθουσα εκδηλώσεων είναι κοινή για το Γυμνάσιο και το Λύκειο Ψυχικού και δημιουργήθηκε με τη συμβολή του πρώην Δήμου Ψυχικού.