Η Ομάδα της Βιβλιοθήκης πήγε στο Μουσείο Μπενάκη

Το Bazaar βιβλίων του Μουσείου Μπενάκη στην οδό Πειραιώς επισκέφτηκαν μαθητές της ομάδας Φιλαναγνωσίας του σχολείου μας την Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2017, μεταξύ 10:30 και 13:00, συνοδευόμενοι από τους γονείς τους και τις υπεύθυνες για το πρόγραμμα καθηγήτριες κα Ιωάννου και κα Χαμοσφακίδη.

Οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στο χώρο του Μουσείου και, αξιοποιώντας κονδύλια του σχολείου και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, αγόρασαν βιβλία για τη Σχολική μας Βιβλιοθήκη. Επίσης, συμμετείχαν σε εργαστήρι καλλιγραφίας, το οποίο διοργάνωσε το Μουσείο Μπενάκη με τη βοήθεια της εικαστικού Ειρήνης Γκόνου. Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου, είχαν την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν τις δυσκολίες που αντιμετώπιζαν οι γραφείς στην αρχαιότητα αλλά και την ομορφιά της τέχνης της γραφής.

ben1ben2