Τα νέα της Σχολικής Βιβλιοθήκης

Την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου 2017 ξεκίνησαν οι εβδομαδιαίες συναντήσεις της Ομάδας Φιλαναγνωσίας του σχολείου μας. Στόχος μας είναι τα είκοσι δύο παιδιά που συμμετέχουν να αγαπήσουν το Βιβλίο. Σε μια εποχή που οι οθόνες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής των εφήβων, σκεφτήκαμε πως είναι ευκαιρία να προβάλουμε τα λογοτεχνικά κείμενα στα οποία βασίζονται γνωστά και δημοφιλή κινηματογραφικά έργα. Έτσι προέκυψε κι ο τίτλος της φετινής ομάδας: «Λογοτεχνία και Κινηματογράφος». Θα διαβάσουμε όλοι μαζί και θα σχολιάσουμε βιβλία που έχουν γίνει ταινίες και -φυσικά- θα δούμε και την κινηματογραφική τους εκδοχή.

Παράλληλα, συνεχίζοντας το έργο της οργάνωσης της Σχολικής Βιβλιοθήκης, που είχαμε αρχίσει πέρυσι, αποφασίσαμε να αφιερώνουμε και κάποιες Παρασκευές στην ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής καταγραφής των βιβλίων.

Το ξεκίνημα είναι πολλά υποσχόμενο... SNice.svg

Οι επικεφαλής της Ομάδας,

Ελένη Ιωάννου και Πολυτίμη Χαμοσφακίδη.

fotoviv