Ομαδικότητα, συνεργασία, στοχασμοί, απορίες, χαρά, έκπληξη, πρόκληση όλων των αισθήσεων, αποτυπώθηκαν με έμπνευση και μεράκι σε αφίσες που φιλοτεχνήθηκαν από τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα μαθητές. Η οικολογική τους ευαισθησία σχεδίασε πάνινες τσάντες για να χωρέσουν το χρόνο που πέρασαν μαζί. Ξεσήκωσαν τους μαθητές του σχολείου προκαλώντας τους μέσα από παιχνίδια να μάθουν πώς να ξεχωρίζουν τα υλικά που μπορούν να κομποστοποιηθούν «πετώντας» το χρήσιμο «θησαυρίζοντας» το άχρηστο . Η εκδρομή στην Καστοριά, στις Πρέσπες και στην ευρύτερη περιοχή εξημέρωσε μέσα τους τη λέξη «άγριο» μέσα από το πρόγραμμα «Αρκτούρος», το καταφύγιο των λύκων αλλά και η εμπειρία του ιδιαίτερου υδροβιότοπου των Πρεσπών την έκανε συνώνυμη με τη λέξη «ομορφιά». Η βιντεοσκόπηση κάποιων δράσεων αδιάψευστος μάρτυρας όσων συνέβησαν. Η παρουσίαση κατά τη λήξη του σχολικού έτους έκανε όλους κοινωνούς των εμπειριών τους από το πρόγραμμα .

Υπεύθυνοι καθηγητές

Σωτήρης Γουσόπουλος